RSS

A jak jest ze świadomością Polaków?

06 Sty

W Polsce czerniak notowany jest rocznie w liczbie 2500 przypadków i co 10 lat podwaja się ta suma…
Wczesne i właściwe rozpoznanie czerniaka daje pełne wyleczenie. Zazwyczaj po dokładnej i wnikliwej diagnostyce ognisko nowotworowe poddawane jest chirurgicznemu leczeniu. Wcześniej robiona jest biopsja, która stanowi najistotniejszy element leczenia.
Chciałoby się powiedzieć, że nowotwory skóry jak sama nazwa lokalizacyjna wskazuje powinny być bardzo szybko rozpoznawalne, diagnozowane i usuwane. Niestety tak się nie dzieje jeśli chodzi o polskie realia.

Polska jest krajem o niskim poziomie świadomości zdrowotnej.

Jeśli spytać kogokolwiek o czerniaka czy inne choroby, odpowiedziałby w kilku zdaniach, ale byłyby to metody leczenia, uśmierzania bólu itp. Niestety w Polsce mamy jeszcze nisko rozwinięte poczucie, że profilaktyka jest podstawą świadomości zdrowotnej. Lepiej zapobiegać niż leczyć lub w najgorszych przypadkach pożegnać się z życiem. To nie są miłe słowa, ale niestety nasza świadomość profilaktyki jest znikoma i większość z nas jest wychowana według zasady by “nie ruszać niczego, bo się zaczną problemy”!!! Bardzo smutne, ale pomimo dostępności wiedzy, informacji, która jest na wyciągnięcie ręki, niestety jest w nas nadal strach , który pielęgnowany od dzieciństwa nie pozwala nam zadbać o siebie. Żyć ile się da w słodkiej nieświadomości…

Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany na swojej skórze, zgłoś się do swojego lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa dla samego chociażby rozwiania wątpliwości. Nie zawsze zmiany i dostrzeżone przez nas nowe pieprzyki mogą oznaczać początek rozwijającego się schorzenia. Czasem pieprzyk jest tylko dodającym nam urody pieprzykiem, ale dobrze gdy jest w nas rozwinięty instynkt samozachowawczy i prowadzi nas jak najszybciej do specjalisty.

Nie daj się czerniakowi ! :)

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 6 stycznia, 2013 w Informacje, Praca twórcza

 

Tagi: , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: