RSS

Leczenie nowotworów rodem z science-fiction, czyli nanotechnologia w służbie medycyny

22 Sty

W ciągu minionego wieku wszystkie gałęzie nauki poczyniły wielki kroknanobots do przodu, co pozwoliło na zacieśnienie się więzów między nimi. Tak oto najnowsze osiągnięcia z dziedziny fizyki przełożone na technikę są w stanie pomóc pacjentom w walce z nowotworem. Jedną z nich jest nanotechnologia, czyli cały zestaw technik i sposobów tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych (od 0,1 do 100 nanometrów), a więc na poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek. Jeszcze do niedawna manipulowanie tak małymi strukturami było dla człowieka nieosiągalne, jednak w dzisiejszych czasach nanotechnologiczne twory te przestają być częścią medycyny jutra i zaczynają się powoli wkradać do naszego codziennego życia. Nanotechnologia, wbrew skojarzeniom, nie jest pojęciem tak dalece odległym i futurystycznym, gdyż jest to tylko odwzorowanie procesów, które dzieją się od początku istnienia życia. Struktura wielu narządów organizmów żywych jest kontrolowana na poziomie komórkowym, a w organella można przyrównać do mikromaszyn, które dbają o to, żeby cały organizm, niczym fabryka, działał jak najsprawniej.

end

Leki podane w nanokapsułkach znacznie minimalizują powikłania i efekty uboczne, które wystąpiłyby po podaniu ich w tradycyjnej formie, gdyż obecnie wykorzystywana technika zażywania polega na podawaniu leku drogą pokarmową lub do układu krwionośnego. Największą wadą tego rozwiązania jest brak możliwości skierowania terapii wyłącznie do miejsca docelowego, ponieważ substancja aktywna rozprzestrzenia się po całym organizmie, działając niepotrzebnie na w pełni zdrowe narządy, uszkadzając je bezpowrotnie.

Doskonałym połączeniem nanotechnologii z medycyną byłoby uzyskanie robota na tyle małego, że mógłby zamieszkać wewnątrz naszego organizmu, wspomagając nas w walce z drobnoustrojami. Lekarze wierzą w możliwość wykorzystania ich w walce z nowotworami złośliwymi, w której najlepsze wyniki uzyskali przeciwko naszemu „znajomemu”, czerniakowi złośliwemu. Ta innowacyjna metoda leczenia polega na identyfikacji komórki mutagennej i wprowadzeniu do niej swoistej bomby stworzonej z promieniotwórczego pierwiastka, np. aktynu bądź też substancji toksycznych, powodujących jej rozpad, a co za tym idzie uniemożliwiających tworzenie się naczyń krwionośnych w tym obszarze i rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych po całym organizmie. Spore nadzieje wiąże się z umieszczeniem wewnątrz nanotransporterów leków przeciwnowotworowych z grupy taksanów. Powodują one całkowite zatrzymanie podziałów komórek nowotworowych, doprowadzając jednocześnie do ich obumierania. Taksany są jednak wyjątkowo toksyczne dla organizmu człowieka, a kontrolowany „wybuch” nanobota znacznie ogranicza spustoszenie jakie substancja wywołuje w organizmie.

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 22 stycznia, 2013 w Informacje, Praca twórcza, Zdjęcia

 

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: